Vodič kroz beogradske bazene: Cene, uslovi i iskustva
Sve što treba da znate o bazenima u Beogradu - poređenje cena, higijenskih uslova, termina plivanja i korisnih saveta za letnju sezonu.
Vodič kroz beogradske bazene: Cene, uslovi i iskustva
Sezonske karte i cene ulaznica
Za one koji planiraju redovno posete tokom leta, sezonske karte predstavljaju najisplativiju opciju. Na Kosutnjaku je prošle godine sezonska karta iznosila 8.000 dinara, dok je na Banjici godišnja pretplata za studente bila 8.000 dinara (sa mogućnošću popusta za grupe). Dnevne karte variraju od 200 do 350 dinara u zavisnosti od lokacije i termina:
- Tasmajdan: 300 din radnim danima, 350 vikendom
- Banjska: 250-300 din po terminu
- Kosutnjak: 200-250 din
- 11. april: 250 din (200 od avgusta)
- Olimp: 250-400 din (noćno kupanje)
Noćno kupanje na Olimpu košta 350-400 dinara i traje od 21h do 23h ili ponoći, dok su jutarnji termini (7-10h) idealni za izbegavanje gužve.
Popularni bazeni i njihove karakteristike
1. SC Banjica
Nakon renoviranja, Banjica nudi solidne uslove sa dva bazena (olimpijski i za neplivače). Temperatura vode se kreće oko 24-26°C, što neki smatraju hladnijim za plivanje. Radno vreme:
- Radnim danima: 7-9h, 13:40-15:20h, 17-19h
- Vikend: 11-17h
Zamerke se odnose na stare svlačionice i wc prostorije koje zahtevaju renoviranje.
2. Tasmajdan
Sa otvorenim bazenom pod balonom i zatvorenim delom, Taš je omiljena destinacija. Problem predstavlja gužva u popodnevnim terminima i zastarele svlačionice. Prednosti su što se pliva po dužini (25m) i postoji više termina tokom dana.
3. SC Košutnjak
Renovirani kompleks sa pet bazena različitih dubina, idealan za porodice. Olimpijski bazen je natkriven balonom, sa temperaturom vode pogodnom za plivanje. Cena je povoljna (200-250 din), a studenti mogu dobiti mesečnu kartu za samo 1.600 din.
4. Gale Muškatirović (bivši 25. maj)
Trenutno najbolje ocenjen bazen u Beogradu sa tri bazena, savremenim svlačionicama i toplom vodom (26-28°C). Noćno kupanje je posebna atrakcija. Cena ulaznice je 300 din.
Higijena i zdravstveni aspekti
Mnogi korisnici izražavaju zabrinutost u vezi higijene na gradskim bazenima. Iako se voda redovno kontroliše, neki saveti za bezbedno kupanje uključuju:
- Obavezno tuširanje pre i posle bazena
- Korišćenje plivačkih kapa (obavezne na nekim lokacijama)
- Izbor manje gužvanih termina (jutarnji ili kasno večernji)
- Pažnja na ličnu higijenu posle plivanja
Iako postoje izveštaji o infekcijama, većina redovnih posetilaca navodi da uz osnovne mere opreza nisu imali zdravstvenih problema.
Akvabik i rekreativno plivanje
Za one kojima je plivanje deo fitnes rutine, mnogi bazeni nude organizovane programe:
- Akvabik - dostupan na Tašu (Danijela vodi grupe), Banjici i Starom Difu. Cena varira od 1.200 do 3.500 din za paket od 10 termina.
- Škola plivanja za odrasle - na Vračaru se organizuju kursevi gde se uče svi stilovi osim delfina. Termini su tri puta nedeljno po 45 minuta.
- Korektivno plivanje - posebno korisno za osobe sa problemima sa kičmom, dostupno na više lokacija.
Praktični saveti za posetioce
- Vreme posete - najmanje gužve su ujutru radnim danima (7-9h) i u kasnim večernjim terminima (posle 21h)
- Oprema - obavezno ponesite plivačku kapu, sunčanje naočare i dovoljno tečnosti
- Čuvanje stvari - na većini lokacija postoje zaključavi ormarići (cena 50-100 din)
- Studentski popusti - mnogi bazeni nude povoljnije cene za studente uz pokazivanje indeksa
- Porodične karte - na Olimpu porodična sezonska karta (2 odrasla + 2-3 dece) košta 6.000 din
Zaključak
Beograd nudi širok spektar bazena za različite potrebe - od rekreativnog plivanja do organizovanih treninga. Dok neki objekti kao Gale Muškatirović i Košutnjak nude vrhunske uslove, drugi kao Banjica i Taš i dalje imaju prostora za poboljšanja. Ključ je u pronalaženju bazena koji najbolje odgovara vašim navikama, rasporedu i budžetu. Bez obzira na izbor, redovno plivanje donosi brojne benefite po zdravlje i dobro raspoloženje tokom letnjih meseci.